Putin’in emri kripto paraları derinden sarstı! Sert düşüşler yaşanıyor

telegram

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanımasıyla birlikte küresel piyasalar ve kripto paralarda sert düşüş yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 7, Ethereum da yüzde 8’e yakın kayıplar gördü.

Dünyanın günlerdir beklediği hamleyi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki soruna ilişkin Putin kartlarını masaya koydu ve uygulamaya başladı. Putin, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk’taki ayrılıkçı bölgelerini tanıma kararı aldı. Sonrasında ise bölgelere asker ve araçların girmesini sağladı.

Bu gelişme ile birlikte Hisse ve Kripto Para piyasaları kırmızıya dönmeye başladı. Başta ABD borsaları olmak üzere Asya borsalarında da kayıplar yaşandı. Olası bir çatışma senaryosu üzerinde durulması beklentisi nedeniyle zaten güçsüz seyreden kripto paralarda da iyice çözülmeler başladı.

kripto para robotu

FED ETKİSİ DE VAR

Kripto paralardaki düşüşün ana nedenini Rusya-Ukrayna sorunu oluştururken bir yandan da ABD Merkez Bankası Fed‘in Mart ayında faiz artırımına gidecek olması da gerilemeyi tetikliyor. Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımı yapmayı hedefliyor. Bu durumda doların da değer kazanması bekleniyor.

REGÜLASYONLAR DA GELİYOR

Kripto para piyasalarında ülkelerin regülasyonları açıklamaya başlamaları ve çalışmaların son hızla devam etmesi de düşüşü beraberinde getiriyor. Regülasyonlar neticesinde alınacak kararlar kara para aklamayı engelleyip kripto para piyasalarını düzene sokacak.

kripto para robotu