Küresel piyasalarda Biden-Putin görüşmesi umudu

telegram
Küresel piyasalar geçen haftanın son işlem gününde Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik gerilimler ve Fed politikalarına ilişkin endişelerle satıcılı seyrederken yeni hafta iki liderin görüşeceğine ilişkin haberlerle pozitif başladı.ABD Borsaları geçen haftayı düşüşle tamamlamıştı. S&P 500 cuma günü yüzde 0,72, haftanın tamamında yüzde 1,58 düştü. Nasdaq 100 de Cuma günü yüzde 1,14, haftalık bazda ise yüzde 1,71 geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi, Cuma günü Nisan 2020’den bu yana ilk kez teknik analizdeki ‘ölüm kavşağı’ formasyonuna girdi. Uzun vadeli trendleri izlemek için kullanılan ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin, 200 günlük hareketli ortalama seviyesini aşağı yönlü kesmesiyle oluşan formasyon çoğunlukla düşüşlerin devam edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

 

kripto para robotu

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise ABD endeksleri vadeli işlemlerde Biden ile Putin’in prensipte görüşmeyi kabul ettiklerine ilişkin haberle artıya geçti.

Asya borsaları kayıplarını kısmen geri verse de satıcılı seyretmeye devam ediyor.

Geçen haftayı yüzde 1,93 sınırında tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah fazla değişim göstermedi. Altının ons fiyatı güvenli liman iştahının azalmasıyla düşüyor.

Geçen hafta iki ayın ardından ilk kez haftalık bazda düşüş kaydeden petrol fiyatları zayıf. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,21 düşüşle işlem görüyor.

kripto para robotu