Bu Gelişmelere ve Verilere Dikkat: Haftaya Altın’ı Etkileyecek!

telegram

Geçen hafta piyasada neler oldu?

ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan hafta sonu CNN’e, Rusya’nın 20 Şubat’tan önce Ukrayna’yı işgal edebileceğini söyledi. Piyasalar bu manşet üzerine haftanın başında riskten kaçındı ve altın Pazartesi günü güçlü günlük kazançlar kaydetti.

Ancak Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in birlikleri kısmen geri çekmeye karar verdiklerini açıklamasının ardından yatırımcılar rahat bir nefes aldı. Küresel hisse senedi endeksleri yükseldi ve gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi yaklaşık %3 artarak altının Pazartesi günkü kazançlarını silmeye zorladı.

kripto para robotu
Altın

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya yönelik bir Rus saldırısının hala büyük bir olasılık olduğunu yinelemesi piyasanın havasını bir kez daha bozdu. Ayrıca, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Şu ana kadar sahada herhangi bir gerilim azaltma görmedik, Ukrayna sınırlarında Rus askeri varlığının azaldığına dair herhangi bir işaret yok” dedi.

Bu arada ABD Sayım Bürosu tarafından yayınlanan veriler, ABD’de Perakende Satışların Ocak ayında aylık bazda %3,8 arttığını gösterdi. Bu veri, %2’lik piyasa beklentisini geniş bir farkla aştı ancak piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi. Günün ilerleyen saatlerinde, ABD Merkez Bankası’nın Ocak ayı politika toplantısının tutanakları, çoğu politika yapıcının Federal Fon oranı hedef oranında 2015 sonrası döneme göre daha hızlı bir artış hızından yana olduğunu ortaya koydu.

Yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasında askeri bir çatışma olup olmayacağını anlamaya çalışırken, Perşembe günü piyasalar riskten kaçındı. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, BM Güvenlik Konseyi’ne Rusya’nın güçlerini geri çektiğini doğrulayamadıklarını söyledi. 10 yıllık ABD T-bonosu faizinin %3’ten fazla kaybetmesiyle altın, sekiz ayda ilk kez 1.900 doların üzerine çıktı.

Altın

Olumlu bir gelişme üzerine Anthony Blinken, önümüzdeki hafta Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov ile görüşme davetini kabul ederek krize diplomatik bir çözüm bulma umutlarını canlandırdı ve risk akışlarının hafta sonu öncesinde piyasalara dönmesine izin verdi. Bununla birlikte, ABD Savunma Bakanı’nın Rusya’nın hala sınıra asker sevk ettiğini ve hala bir saldırı başlatabilecek durumda olduğunu söylemesinin ardından piyasa katılımcıları temkinli bir duruş sergilediler.

Gelecek haftanın gündeminde neler var?

Jeopolitiğin, önümüzdeki hafta birincil piyasa sürücüsü olmaya devam edeceğini belirten piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, gerilimin azalması, bir risk rallisini tetikleyebilir ve altının ağır satış baskısı altına girmesine neden olabilir. Öte yandan analist, uzun süreli bir Rus işgali tehdidinin, yatırımcıları riske duyarlı varlıklardan uzak durmaya zorlayarak altına başka bir destek sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

Altın
kripto para robotu